tr-TRen-US

Her yıl Bursa-Mustafakemalpaşa ilçesinde yapılan Türk dama oyunu şampiyonası bu yılki başvurularınızı bu sayfadan da yapabilirsiniz.

.

Sorun veya önerilerinizi 0532 353 62 57 telefon numarasına whatsapp ile veya recepdogrubakar@gmail.com e-posta adresine iletebilirsiniz.

Başvuru kayıtları haftada 2 kez güncellenecektir. Kayıtları görmek için tıklayın!

 

Yer

Bursa Mustafakemalpaşa

Katlı Pazar Yeri

Mustafakemalpaşa

Harita

TARİH

 
 
 
 
 

 

Türk Daması Federasyonu ve Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Türk Daması Şampiyonası, bu yıl 31 Agustos 1-2 Eylül tarihleri arasında Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki Katlı Merkez Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.Dünyadaki ve Türkiye’deki dama oyuncularını bir araya getirmek ve Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş olan dama oyununa yeniden hayat vermek amacıyla, Türk Daması Federasyonu ve Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından 19. kez düzenlenen Türk Daması Şampiyonası, bu yıl 31 Agustos 1-2 Eylül tarihlerinde, “Damanın Kırkpınarı” olarak bilinen Mustafakemalpaşa’da Katlı Merkez Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.

2000 yılından bu yana Bursa Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığınca başarıyla gerçekleştirilen Türk Daması Şampiyonası, bu yıl da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve sponsorlarımızın da katkıları ile “Damanın Kırkpınarı”na yaraşır bir şekilde yapılacaktır.


Şampiyonaya kayıt bedeli 30 TL'dir. 31 Agustos Cuma günü saat 10.00’da yapılacak açılış töreninin ardından hakem heyetinin eşleştirmesiyle 14:00'te başlayacak olan şampiyonada bu yıl 180 sporcu yarışacak. Uluslararası Satranç Kuralları’nın (İsviçre Sistemi) uygulandığı 9 tur üzerinden yapılacak yarışmada, birinciye (damacıbaşı) 3000 TL, ikinciye 2000 TL, üçüncüye ise 1000 TL para ödülü verilecek. İlk ona giren oyunculardan sırasıyla dördüncüye 500, beşinciye 400, altıncıya 300, yedinciye 250, sekizinciye 200, dokuzuncuya 150 ve onuncuya da 100 TL ödül verilecektir.


Osmanlı İmparatorluğu’nun, özellikle padişah Abdülaziz döneminin gözde oyunları arasında yer alan Türk Daması, günümüzde Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin özel çabalarıyla geniş kitlelere ulaşıyor. Kıvrak zekânın ürünü olan ve usta-çırak ilişkisiyle büyüyen dama, aynı zamanda Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında da “Türk Daması” adıyla hala yaygın bir biçimde oynanıyor.


Türk Daması’nın toplumsal ve kültürel değerlerimizden biri olduğunu belirten ve sosyal iletişimdeki önemini vurgulayan Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi M. Muzaffer Ceylan, “Sevgi, saygı, sabır, azim, yardımlaşma, mütevazilik gibi Türk Daması camiasının ortak değerleri, günümüzde dama sporunun öneminin farkında olan sponsor firmaların çok değerli destekleriyle 7’den 70’e herkese ulaşıyor. Hedefimiz; gençlerin katılımını her yıl daha fazla artırarak şampiyonaların sürmesini sağlamak ve böylece, tarihi antik çağlara uzanan bu sporu yüzyıllar boyu yaşatmak” dedi.Detaylı bilgi almak için:

Muzaffer CEYLAN : +90 530 466 18 77

Necip ÇELİK : +90 506 533 49 25

http://www.turkdamasi.org.tr/

 


ORGANIZER TÜDAF TÜRK DAMASI FEDERASYONU

Organizer of 19. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası - 19th International Turkish Draughts Championship

Tüdaf Türk Daması Federasyonu, 2000 yılından beri Bursa Mustafakemalpaşa'da Türk Daması Şampiyonalarını yürüten Türk Damasının önderleri tarafından, Türk Daması’nı uluslararası şampiyonalarda güçlü bir şekilde temsil etmek ve Türk dama camiasını tek bir çatı altında toplamak üzere,  2013 yılında kurulmuştur.